کینگستار

اموزش ها

انواع پایه های چرخ خیاطی

انواع پایه های چرخ خیاطی

ازجمله لوازم جانبی هر چرخ خیاطی پایه های آن است که معمولا تعدادی همراه با خود چرخ خیاطی به مشتری عرضه می شود و باقی آنها را در صورت نیاز میتوان جدا گانه تهییه کرد . این پایه ها کمک می کنند تا دوخت ها راحت تر انجام بشه وگر نه پایه های همه کاره و یا جایگزین هم می توانند آن کارها را انجام دهند.
البته باید توجه داشت که درآن صورت تنظیمات چرخ هم تغییر می کند.
1 ـ پایه های ساده دوزی
این پایه ها در دو شکل دارای شکاف باز و شکاف نیمه باز عرضه می شوند که شکاف های باز را چند کاره می گویند چون علاوه بر بخیه های ساده دوخت زیگزاک هم انجام میدهد به علاوه در برخی چرخها کارهای دیگر هم انجام می دهد .
اما آنهایی که شکاف آنها در حد یک دایره کوچک نیمه باز است فقط ساده دوزی یا بخیه های ساده را انجام میدهند.
پایه دوخت ساده2 ـ پایه های سر دوز
هرچند که می توان با پایه همه کاره سر درزها رو دوخت زیگزاگ زد و یا از چرخ خیاطی های مخصوص سردوزی استفاده کرد با این حال بعضی از چرخ خیاطی ها پایه ای برای سردوزی دارند که پارچه با آن جمع نمی شود
. 3 ـ پایه کوک شل و ریشه زن
دروسط برخی پایه ها میله ای طراحی شده که زیگزاگ ها روی آن زده می شود و چون از حالت معمول خیلی شل تر هستند می توان با باز کردن دو لای پارچه از هم و چیدن آنها بعنوان کوک شل از آن استفاده کرد. اما اگر همین زیگزاک ها با برنامه های دیگر زده شوند ( بستگی به نوع چرخ خیاطی دارد) می توان باآن ریشه هم زد.
4ـ پایه های زیپ دوزی
معمولا زیپ ها سه دسته هستند زیپ های مخفی ، زیپ های دو طرفه و زیپ های کاپشنی . با پایه های زیپ دوزی چرخ خیاطی ها می توان هر سه مدل زیپ را دوخت اما برای راحت تر دوخته شدن آنها طراحی های متفاوتی برای هرکدام از انواع آنها انجام شده است .
اما برای تهیه جداگانه این نوع پایه ها برای چرخ خود به ، بلندی یا کوتاهی میله پایه چرخ تان توجه کنید که با یکدیگر هماهنگ باشند
. انواع پایه های زیپ
پایه های زیپ مخفی
5 ـ پایه پس دوز
هرچند که چرخ خیاطی های مخصوص پس دوزی یا دوخت مخفی در بازار موجودند که با آنها می توان لبه پایین لباس ها را دوخت اما برخی چرخ خیاطی های همه کاره هم پایه مخصوص و یا ژتون مخصوصی دارند که باآنها هم می توان پس دوزی کرد البته حتما باید از نخ همرنگ پارچه استفاده کرد و از نظر کشش نخ بسیار دقت کرد.
6 ـ پایه کردونه دوزی یا ساتن دوزی
در ساتن دوزی زیگزاک هاآنقدر نزدیک بهم و یک دست دست زده می شوند که وقتی شما آنها را با نخ ابریشمی بزنید مثل ساتن به نظر می آیند برای نقش اندازی و وصل پارچه ها به یکدیگر می توان از این نوع دوخت استفاده کرد
7 ـ پایه لب لول
این نوع پایه برگردی در سر خود دارد که باید پارچه را در داخل آن قرارداد و بعد اقدام به دوخت کرد . هم از دوخت ساده می توانید استفاده کنید و هم از دوخت زیگزاک البته به شرطی که زیگزاک ها از عرض دوخت بیشتر نشود.
۸ـ پایه مغزی دوز
یکی دیگراز پایه هایی که برای دور دوزی استفاده می کنند پایه های مخصوص نوار اریب است که با آن می توان هم مغزی دوزی انجام داد و هم نوار اریب دوخت . بعد از تهیه نوار اریب که هم می توانید آن را از اریب پارچه تهیه کرده و با علامت گذار نوار اریب و یا اتو و دست آن را شکل دهید و یا به شکل آماده از بازار تهیه کنید آن را در محلی که میخواهید بدوزید.
۹ ـ زنجیره دوزی
برای زنجیره دوزی که نوعی دوخت تزیینی است در بعضی از چرخ خیاطی ها ماسوره خاصی همراه با پایه آن وجود دارد که به این ماسوره نخی پیچیده نشده و مثل ماکو عمل می کند . در حقیقت در زنجیره دوزی فقط نخ رویی را داریم.
نکته مهم این است که هنگام دوخت باید پشت پارچه زیر پایه بگذارید زیرا دوخت زنجیره زیر کار است . درآخرنیز دقت کنید نخ را بلند تر بچینید و با سوزن دستی انتهای آن را محکم کنید . در صورت بی دقتی و کشیده شدن اشتباه نخ تمام دوخت شما شکافته می شود.
10 ـ پایه قیطان دوزی
برای بعضی از چرخ خیاطی های قیطان دوزی پایه ای در نظر گرفته اند که زیر آن شیار نسبتا کلفتی است که قیطان داخل آن قرار گرفته و دوخت روی آن انجام می شود . البته برای قیطان دوزی از پایه های همه کاره هم میتوانیداستفاده کنید. فقط باید دقت کرد سوزن دوختهای زیگزاکی که روی آن قرار می گیرد دقیقاً در کنار قیطان فرود بیایند.

Website design by: milad beygi       09355578903