کینگستار

اموزش ها

نکات طلایی در خیاطی

نکات طلایی در خیاطی

نکات طلایی در خیاطی
1-همه لباسها یك الگوی واحد دارند و آن الگوی اولیه بالاتنه است مثلا فرقی نداردكه شما میخواهید مانتو یا پالتو یا جلیقه یا بلوز یا كت یا … بدوزید همه اینها از یك الگو واحد پیروی میكنند .
البته بعضی از لباسهای ركابی ( لباس شب) الگوی مخصوص به خود را دارند كه با الگوی اولیه بالاتنه تفاوت دارد.
2- برای دوخت لباس باید در قسمت پهلو 3 سانت و حلقه استین 2 سانت و ساسونها 1 سانت و سرشانه و دور گردن و سجاف 1 سانت را درز گرفت.
گاهی وقتها ممكن است لباس تنگ شود كه در این صورت باید در قسمت پهلو 2 سانت درز گرفته شود و اگر هم لباس بعد از پرو گشاد باشد كه ما 4 سانت در پهلو را درز میگیریم.
3- به چشمهای خود موقع چرخ کاری اطمینان نکنید.
حتما باید درزی که میخواهید چرخ کنید را با صابون خیاطی خط کشی کنید. مثلا اگر لازم است 3 سانت درز پهلو رو بگیرید اول باید با متر یا خط کش 3 سانت ؛3 سانت از پهلو با صابون علامت بذارید بعد این نقاط را با خط کش به وسیله صابون بهم وصل کنید . بعد دقیقا از رد خط علامت گذاشته شده روی پارچه ؛ چرخ کاری را انجام دهید.
اگر بدون خط کشی چرخ کاری را انجام دهیم درز ما ممکن است از مسیر درست منحرف شود و بعد از دوخت کج و ناموزون شود و درزها موقع اتو کشی باد یا فرورفتگی بیجا داشته باشد و درز لباس کیست شود .
پس چشمهای ما اصلا مقیاس سنج مناسبی برای فاصله گذاری درز نیستند.
4- لباس اندامی به لباسی است كه كمر لباس روی لباس اندازه زده شده ( كمر را خالی كرده ایم ) و ساسونها هم گرفته شده است . و لباس به اصطلاح چسب بدن میشود.
5- لباس راحتی ساده نیازی به ساسون نداشته و كمر لباس هم نباید گرفته شود . البته در صورت تمایل كمر را میتوانید اندازه بزنید.
6. به طورر كلی مانتو همان بلوز یا كت جلو باز میباشد كه قد ان بلندتر گرفته میشود. برای مانتو یا پالتو باید اندازه ها را كمی بزرگتر گرفته بعد تقسیم بندی كنید .
اگر میخواهید مانتو اندامی بدوزید باید كمر لباس را روی الگو اندازه زده و ساسونها را بگیرید و اگر میخواهید مانتو ساده و راسته بدوزید نباید كمر را خالی كنید وساسونها را نباید بگیرید
. 7- اگر بخواهیدكت زنانه بدوزید ، باید از برشی استفاده كنید كه ساسونها از بالا تا پایین برش بخورد و به حلقه استین ختم شود كه برش عصایی نامیده میشود .
برش عصایی را برای پارچه های ضخیم استفاده میكنیم چون موقع پرو لباس در قسمت حلقه استین باد دار میشود كه باید عرض دوخت را در قسمت ساسون حلقه استین بیشتر بگیریم تا حلقه استین صاف و بدون ایراد شود . البته شما میتوانید از این برش هم استفاده نكنید و فقط روی حلقه استین یك ساسون 10 سانتی بگیرید كه البته بیشتر از روش برش عصایی استفاده میشود.
8- اگر خواستید به لباس استین ندهید؛ مثلا جلیقه بدوزید باید از روشی كه در شماره 7 گفته شد استفاده كرده و ایراد حلقه استین را در موقع پرو بگیرید.
9- وقتیكه آستین را برش زدید باید حتما درز بالایی استین را با درجه درشت چرخ خیاطی یك چرخ ساده برویم . این كار باعث میشود كه پارچه كمی جمع شود و اگر استینمان گشاد شد مجبور نباشیم درز استین را زیاد تر بگیریم تا استین تنگ شود .
اگر بعد از انجام چرخ درشت بالای استین و دوخت ان به حلقه استین لباس دیدیم كه استین گشاد شده است كمی از نخی که درشت پرخ شده را میكشیم تا استینمان تنگ شود .برای تنگ کردن آستین نباید درز استین را زیاد کنیم.
۱۰- برای دوخت و برش پارچه هایی كه زیاد كش می آیند مثل ریون نیازی نیست كه اضافه دوخت بگذارید مثلا برای گشادی لباس باید فقط 1/4 باسن را حساب كرده و منهای 2 تا 5 سانت کنید و 1 سانت هم درز دوخت بیگیرید.
اندازه بلندی حلقه استین را هم باید3 تا 5 سانت كمتر گرفته وگشادی استین را باید به همین منوال كمتر كنید و برای سجاف امکان استفاده از نوار اریب همرنگ پارچه را هم دارید . و بهتر است که به این طور پارچه ها یقه داده نشود.
۱۱- گاهی ممكن است زمان چرخ كاری بعضی پارچه ها دچار مشكل شویم مثلا موقع دوخت ساتن یا حریر یا پارچه های لطیف و نازك رد كوك ها ی چرخ دیده شده یا پارچه زیر چرخ خیاطی نخ كش شود و یا دوخت پارچه های كشی مثل ریون كه چرخ ممكن است خیلی بد بدوزد و یا اصلا این طور پارچه ها را ندوزد .
همه اینها یك مشكل هستند و به راحتی قابل حل شدن .مشكل اساسی در سوزن چرخ خیاطی شما است .
اگر ما سوزن چرخ را عوض كنیم و از سوزن شماره 11 استفاده كنید مشكل دوخت چرخ خیاطی به راحتی حل شده و همه درزها به راحتی و مرتب و بدون نخ كش شدن پارچه دوخته میشود .
سعی كنید بیشتر از سوزن های ظریف استفاده كنید و كمتر از سوزن شماره 14 به بالا استفاده كنید . البته سوزن شماره 11 ممكن است مقاومت كمتری داشته باشد ولی استفاده كردن از آن موقع چرخ كاری ارزش آن را دارد كه كمتر اعصابمان خورد شود.
۱۲- اگر لباسی را از روی ژورنال برای مدل انتخاب میکنید بیشتر سعی کنید که رنگ پارچه و جنس پارچه انتخابی شما مطابق با مدل باشد .
گاهی پیش می اید که یک مدل زیبا روی ژورنال فقط با آن رنگ پارچه و جنس داخل ژورنال زیبایی دارد و اگر درجنس و رنگهای دیگر دوخته شود اصلا به مدل لباس نخورد و کلا بعد از دوخت ؛ لباس ما یک لباس کاملا متفاوت از کار در اید و با اینکه مدل یکــسانی با ژورنال داردولی زیبایی مدل اصلی را نداشته باشد .
پس بیشتر سعی کنید که مطابق با رنگ و پارچه ژورنال ؛ پارچه خریداری کنید.

Website design by: milad beygi       09355578903